zavlažovacie systémy gf

Zavlažovacie systémy

Väčšina profesionálnych zavlažovacích systémov, ale aj závlahy pre záhrady, sa inštaluje pod povrch zeme. Zavlažovacie telesá (trysky) sa vysúvajú iba v čase zavlažovania a tak neovplyvňujú výzor ani funkčnosť Vašej záhrady. Zavlažovacie postrekovače zdvíha tlak vody a po jeho znížení sa vrátia do pôvodnej polohy tesne pod povrch trávnika. Pokiaľ to dovoľuje výdatnosť vodného zdroja a sila čerpacej techniky, tak sa zavlažovacie trysky umiestňujú na okraj do výsadby. Chránime tak zavlažovacie telesá pri kosení a vertikutácii trávnika, aj keď správne realizovaná tryska v trávniku neprekáža. Samozrejme pokiaľ je tryska z akýchkoľvek dôvodov umiestnená v trávniku, tak pri vertikutácii je potrebné si miesto trysky označiť, aby sme ju pri práci nepoškodili.
Na malých záhonoch alebo v úžitkových záhradách môžeme využiť aj povrchovú závlahu s malými rozprašovačmi. Ich rúrky pripevníme k povrchu záhona pomocou držiakov. Potom ich vo vhodných odstupoch vybavíme dýzami v rôznom sklone. Závlaha živých plotov, záhonov a súvislých porastov sa realizuje pásovými zavlažovačmi a rozprašovačmi. Ešte úspornejšia je kvapková závlaha, lebo vodu dodáva priamo ku koreňom rastliny. Inštakuje sa na textíliu a je ukrytá v mulčovacej kôre alebo štrku.
Všetky automatické závlahy môžete ovládať a regulovať mechanicky alebo elektronicky. Ocenia ich najmä majitelia záhrad, ktorí bývajú v lete dlhší čas preč a závlahu záhrady nechcú nechať na starosti susedom.

Inštalácia zavlažovacích systémov

Množstvo vody
V našich klimatických podmienkach je pre dosiahnutie kvalitného trávnika aj pre pestovanie okrasných rastlín neodmyslitelná závlaha. Veľký význam má aj jej pravidelnosť na pozemku. Tieto požiadavky najlepšie spĺňajú automatické zavlažovacie systémy, ktoré riadia aj špecifické požiadavky na závlahu v jednotlivých mesiacoch. Pre zistenie potrebnej kapacity vodného zdroja je nutné previesť bilanciu dennej a týždennej potreby závlahovej vody podľa veľkosti zavlažovanej plochy. Na starší trávnik sú priemerné požiadavky na závlahu 20-35mm/m2 vody týždenne. Novo založený trávnik sa zavlažuje niekoľkokrát denne krátko, neskôr iba 2-3x týždenne a spravidla stačí na jednu závlahu okolo 10mm/m2 vody. Samozrejme záleží na zrážkach a ročnom období. V prípade nedostatočnej kapacity zdroja vody sa dá problém riešiť prečerpávajúcou "jímkou" s kontrolovaním hladiny vody. Denná potreba vody sa počíta okolo 3mm/m2, čo sú 3 litre/m2. (1mm vody na m2 = 1 liter vody na m2)

Zdroj vody
Zdrojom vody pre zavlažovanie môže byť vodovodné potrubie, studňa a v niektorých prípadoch aj "jímka". Na prívode vody do automatického zavlažovacieho systému musí byť vždy zaradený hlavný uzáver a filter, tzv. základná zostava. Spravidla sa umiestňuje do technickej miestnosti (príp. garáže), prípadne do vonkajšej šachty v nezamŕzajúcej hĺbke pre napojenie z vodovodného rozvodu. Pred samotnou realizáciou automatickej závlahy je potrebné zistiť výdatnosť zdroja vody. Optimálna kapacita zdroja je pre bežné záhrady 50-60litrov/min. (0,8-1 liter/s) pri tlaku    vody 3,5-5,5barov. Uvedené hodnoty tlaku a množstva vody zistíme napr. z    čerpajúcej krivky čerpadla. V prípade napojenia na vodovodné potrubie    môžeme tlak vody zistiť orientačne u dodávateľa vody alebo odmeraním    pomocou manometra. Pre stanovenie prietoku vody v litroch za minútu    zmeriame množstvo vody v litroch natečenej do nádoby za 15 sekúnd a    výsledok vynásobime štyrmi. Toto orientačné meranie môžeme samozrejme    použiť aj pri zdroji vody zo studne. Ďalšou dôležitou hodnotou pri inštalácii    zavlažovania je priemer vstupného potrubia.

Stavebná dispozícia
Pre realizáciu zavlažovania musíme vyriešiť umiestnenie riadiacej jednotky vo    vhodnom priestore, umiestnenie elektromagnetických ventilov v budove (napr.     v technickej miestnosti), alebo ich rozmiestnenie priamo na pozemku vo ventilových šachtách. (Nemusíme ťahať súbežne viac potrubí. Prepojenie urobíme iba elektrickými vodičmi od riadiacej jednotky.) Zaistíme si prestupy pod spevnenými plochami a chodníkmi.

Hlavné zásady
- Zakladným predpokladom pre správnu funkciu automatického zavlažovacieho    systému je dostatočný tlak a prietok vody na vstupe do systému.
- V zavlažovacom systéme sa nedá použiť väčší priemer zavlažovacieho potru-   bia ako je priemer potrubia na vstupe do zavlažovacieho systému.
- Do jednej vetvy môžeme dať iba určitý počet rozstrekovačov. Riadime sa tým,    že celková spotreba vody v l/min pri všetkých rozstrekovačov inštalovaných v    jednej vetve nesmie presiahnuť množstvo vody v l/min, ktoré je k dispozícii zo    zdroja.
- Je dôležité dodržiavať predpísanú vzdialenosť rozstrekovačov. Optimálne je,    keď každý rozstrekovač zavlažuje v polomere svojho dostreku až na ďalší    rozstrekovač.
- Rozvodné potrubie sa snažte viesť čo najkratšiou cestou, znížite tlakové straty a ušetríte.
- Bežnú riadiacu jednotku umiestnite v suchom prostredí. Dĺžky vodičov od riadiacej jednotky k elektroventilom nie sú obmedzené.

Spracovanie vlastného projektu
Pre správne navrhnutie systému vytvorte plán celého pozemku (v mierke 1:100 alebo 1.200 v závislosti na veľkosti pozemku) so zakreslením všetkých stavieb, terás, chodníkov, bazéna... Plán označte kótami v metroch. V pláne si vyznačte veľké a malé zavlažovacie plochy a do nich zakreslite zavlažovací systém s umiestnením rozstrekovačov.
Pri ďalšom spracovaní projektu a pri vlastnej realizácii automatického zavlažovacieho systému postupujte podľa podrobného plánu, ktorý je spracovaný na 50m2 prípadne na 100m2.

Zazimovanie zavlažovacích systémov

Zazimovanie závlahy Vám zabezpečí maximálnu životnosť a bezproblémový chod Vašej automatickej závlahy na dlhé roky. Zazimovanie spočíva v tom, že sa celý systém natlakuje vzduchom pomocou silného kompresora. Následne sa vetva po vetve otvára elektroventilmi a pod tlakom stlačeného vzduchu sa voda vytláča z potrubia. Celý proces sa opakuje až do momentu, keď z postrekovačov nevychádza voda, ale iba vzduch. Na trhu sú realizačné firmy, ktoré tvrdia, že potrubie je vyspádované a nie je potrebné zazimovanie. Je to nezmysel! Rok, možno dva to závlaha vydrží a následne budete nútený platiť za opravy. Správna údržba závlahy spočíva v prvom rade v zazimovaní. Zazimovanie treba vykonať skôr, ako prídu silné mrazy, aby sa systém nepoškodil. Zazimovať treba aj čerpaciu techniku. Čerpadlo musíme zo studne vybrať, osušiť ho, prípadne vyčistiť a uschovať na suchom mieste. Dôležité je zbaviť ho vodného kameňa.
Na jar sa zavlažovací systém spúšťa v marci. Samozrejme to závisí od počasia. Skontrolujú sa a vyčistia postrekovače a naprogramuje sa ovládacia jednotka. Celý systém je opäť aktívny a celú sezónu nevyžaduje žiadnu starostlivosť.

naspäť